תפילה לאנשים עם הפרעה טורדנית כפייתית (OCD)

שאלה

שלום לכבוד הרב, אני סובלת מ-OCD, וכשאני מתפללת אני חוששת שמא לא אמרתי את כל המילים כמו שצריך, או שלא כיוונתי כמו שצריך. האם אני צריכה לחזור ולהתפלל בשנית?

תשובה

שלום וברכה לשואלת. ראשית, חשוב להדגיש שהדבר החשוב ביותר לטווח ארוך הוא למצוא מטפל או מטפלת מוסמכים שיכולים לעזור לך בהתמודדות עם ה-OCD.

בעניין מה ששאלת, כתב הרב יעקב קנייבסקי בספרו קריינא דאיגרתא: "שאין צריך רק אמירת התיבות מתוך הסידור ואף אם נדמה לו שלא נתכוין ילך הלאה… ובזה מקיים מצות קריאת שמע". כך גם פסק הרב שלמה אבינר, וכן מובא במאמר יראה טהורה בהרחבה לגבי החלקים השונים של קריאת שמע וברכה ראשונה בשמונה עשרה (ושם גם הביאו שמעיקר הדין הרב אליעזר מנחם שך והרב יוסף שלום אלישיב סוברים שהסובלים מהפרעה זו פטורים מעיקר הדין ממצוות עשה אלו שהם חווים מניעה לקיימם בצורה פשוטה). וכך שמענו מעוד פוסקים חשובים.

על כן, כל מה שאת צריכה לעשות זה לומר את מילות התפילה פעם אחת בלבד, ולא יותר מכך, ואל תחששי לכל מיני חששות שכוונתך לא הייתה מספיק טובה.

בהצלחה רבה.

התשובה ניתנה מאת הרב יוני רוזנצוייג

יש לי שאלה

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

הפנייה ל'נגישו"ת' יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אלינו, אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף- אנא ציינו זאת בפנייתכם. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלי האתר, ומועברות למשיבות והמשיבים השונים בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרב או רבנית מסוימים אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

התשובות יישלחו בדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן