עובד זר המבשל לעצמו חמץ בפסח

תשובות מאת: הרב משה כהן

שאלה

  1. אני נעזר בעובד זר שמבשל לעצמו במטבח נפרד  בבית שלי. האם יכול לבשל לעצמו חמץ?

  2. אני סובל מנכות פיזית ברגלים עקב מחלת פוליו .בד"כ אני נעזר בעובד זר, בפסח הזה אני נוסע לחו"ל, ללא העובד, והוא נשאר בביתי, האם הוא יכול לבשל לעצמו חמץ במטבח שלי?

תשובה

א.     שתי השאלות נוגעות באותו עניין: האם מותר לגוי (=עובד זר) להחזיק חמץ ברשותו של יהודי.

ב.     ליהודי אסור כידוע להחזיק חמץ בפסח והדבר אסור ב"בל ייראה ובל יימצא": אין זה משנה אם היהודי נוכח בביתו או נמצא בחו"ל – כל זמן שיש בבעלותו חמץ הרי הוא עובר על האיסור, והפיתרון המקובל הוא למכור את החמץ לגוי במכירת החמץ הרגילה לפני פסח.

ג.      גוי שמחזיק חמץ פרטי שלו, אפילו ברשותו של יהודי, אין בזה כל איסור, כדברי הגמ' "שלך אי אתה רואה, אבל אתה רואה של אחרים" (פסחים ה, ב; שולחן ערוך, אורח חיים, תמ, ב-ג). אלא שהגמרא (פסחים ו.) הצריכה לעשות מחיצה בגובה עשרה טפחים בין האזור בו מוחזק החמץ לאזור של היהודי כדי שלא יתבלבל היהודי ויאכל את החמץ בטעות. בנוסף, במקרה שהיהודי אחראי ברמה מסוימת לקנות לגוי אוכל יש גם חשד של מראית עין שהיהודי כביכול מאכיל את הגוי חמץ (שער הציון, תמ, אות ל).

ד.     ואולם בשתי השאלות מדובר במטבח נפרד ו/או בשעה שהיהודי אינו נוכח בבית (ונמצא בחו"ל). אלא שלפחות בשאלה הראשונה, מן הסתם הגוי עובר בבית ובמסדרון וכד' עם חמץ, כשהיהודי בבית, ולכן הפיתרון העדיף הוא פשוט להשכיר את הדירה לאותו גוי לפסח בסכום סמלי בלבד ואז כל הדירה שייכת לגוי לפסח ואין בעיה. חשוב גם להדגיש כי הגוי יבשל בכלים שלו בלבד.

חג שמח!

משה כהן 

יש לי שאלה

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

הפנייה ל'נגישו"ת' יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אלינו, אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף- אנא ציינו זאת בפנייתכם. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלי האתר, ומועברות למשיבות והמשיבים השונים בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרב או רבנית מסוימים אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

התשובות יישלחו בדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן