נטילת נוגדי דיכאון ביום כיפור

תשובות מאת: הרב משה כהן

שאלה

שלום, רציתי לשאול לגבי כדורי לוסטרל(נוגדי דיכאון ומפחיתות חרדה) שיש ליטול ברצף בכדי שיהיו תוצאות וקטיעת הרצף משבשת את ההשפעה. בנוסף, יש ליטול אותם באותה השעה פחות או יותר ולא בפערים של כמה שעות. רציתי לשאול מה לגבי יום כיפור? אני נוטלת את התרופות בשעות הבוקר, מבחינת ערב כיפור הכל בסדר אבל מה אעשה ביום כיפור עצמו? ואם אנסה לאט לאט לשנות לשעות הערב מה אעשה בערב כיפור? תודה.

תשובה

,שלום וברכה
.נועצתי לצורך התשובה בשני רופאים, אחד מהם פסיכיאטר
 
מדבריהם עולה כי התרופות הנ"ל מתחילות את פעולתן כמה שבועות לאחר התחלת נטילתן באופן רצוף, אולם לאחר מכן לא אמור לקרות שום דבר אם מדלגים על יום אחד ובוודאי לא אם לוקחים בשעה מאוחרת יותר, כגון במוצאי הצום, ולא בבוקר. יש אמנם אנשים שמרגישים קצת שיפור בחרדה שלהם כאשר הם לוקחים את התרופה מיד במועדה
לכן, ההנחיה הכללית היא שאם את מקפידה בדרך כלל אבל מדי פעם שוכחת לקחת כדור או לוקחת לא בשעה הקבועה, אפשר לקחת כדור אחד בבוקר וכדור אחד במוצאי הצום, או – כפי שהצעת – להתקרב לשעת הצהריים לאט לאט ואז האיחור במוצאי יוה"כ לא יהיה גדול. אם בכל זאת את חושבת שלקיחת התרופה שלא במועדה הקבוע ישבש אותך ואת תרגישי חרדה, מותר לבלוע את התרופה ביום הכיפורים עצמו בלי מים, ואם אי אפשר – יש לנסות לבלוע אותה עם מים פגומים (דהיינו להוסיף למים גרגר מלח, או משהו מר). 
 
בהצלחה רבה וכתיבה וחתימה טובה
משה כהן 
 

יש לי שאלה

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

הפנייה ל'נגישו"ת' יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אלינו, אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף- אנא ציינו זאת בפנייתכם. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלי האתר, ומועברות למשיבות והמשיבים השונים בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרב או רבנית מסוימים אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

התשובות יישלחו בדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן