מוקצה בהנגשת מיכשור לבעלי מוגבלות

תשובות מאת: הרב משה כהן

שאלה

שלום,

יש לי חניכה אוטיסטית שמתקשרת באמצעות אייפד וזה הדבר היחיד שמרגיע אותה . האם מותר לי להביא לה את האייפד בשבת?
השאלה מענין מוקצה.

תשובה

שלום רב, 
 
בדרך כלל אייפד הינו מוקצה מחמת חסרון כיס, אבל לצורך החניכה הוא צורך בסיסי. השאלה היא אפוא מה ההגדרה של החניכה. אם היא נחשבת כשוטה, אז ברור שאין משמעות לפעולות שלה וממילא כיוון שהאייפד אינו מוקצה בשבילה, הוא גם לא מוקצה בשבילך. 
אולם הגדרת 'שוטה' מתאימה לאוטיזם במצב קשה. ברם במקרים רבים אחרים ייתכן שאוטיזם מוגדר כ'פתי', ולא כ'שוטה'. ואז צריך לבדוק כל מקרה לגופו כי הספקטרום האוטיסטי רחב מאוד. אם היא מבינה ששבת היום, אלא שהיא מוכרחה להירגע על ידי השימוש באייפד, אז היא מוגדרת כחולה שאין בו סכנה. במקרה כזה עדיף שגוי יבצע את הפעולה, אבל במקום הצורך ניתן להקל גם על ידי יהודי, כלומר מותר לך לגעת באייפד שלה. אם את יכולה להביא את האייפד בשינוי, מה טוב. 
 
בהצלחה!
משה כהן
 

יש לי שאלה

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

הפנייה ל'נגישו"ת' יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אלינו, אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף- אנא ציינו זאת בפנייתכם. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלי האתר, ומועברות למשיבות והמשיבים השונים בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרב או רבנית מסוימים אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

התשובות יישלחו בדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן