שתיית ארבע כוסות בפסח לחולה סכרת

תשובות מאת: הרב מאיר נהוראי

שאלה:

אני בת 35 יש לי סוכרת נעורים אני בהריון ראשון בליל הסדר אהיה  בשבוע 15 ( מעצם טבעו הריון בסיכון). בד"כ שותה  יין אדום יבש לארבעה כוסות, בגלל ההריון אסור לי לשתות יין ומיץ ענבים מקפיץ לי את רמות הסוכר לרמות מסוכנות. מהו השיעור המינימלי ביותר שצריך לשתות לארבע כוסות?

 

תשובה:

שלום וברכה

ראשית אני מאחל לך בריאות טובה ושתזכי לעבור את תקופת ההיריון בטוב ללא סיכונים וללא סיבוכים. ננסה לענות על שאלתך.

ראשית הלכה פסוקה היא שאעפ"י שארבע כוסות היא מצות עשה שהזמן גרמא נשים חייבות. וכך נאמר במסכת פסחים קח ע"א : "אמר רבי יהושע בן לוי: נשים חייבות בארבעה כוסות הללו, שאף הן היו באותו הנס". פוסקי ההלכה דנו מהו סוג היין הטוב ביותר לקיום המצוה. השולחן ערוך פוסק שמצוה  לחזר אחר יין אדום. (או"ח תעב,יא). כמו כן העדיפו הפסוקים יין שאינו מבושל על פני מבושל (משנה ברורה תעב, ס"ק לט) ובכל זאת למעשה, אנחנו מאפשרים לכל אדם לבחור את היין שטוב לו וטעים לו. כלומר מי שהיין עלול לטשטש אותו עדיף שישתה מיץ ענבים שעבורו זה דרך חירות וכך פסק הרב עובדיה יוסף (חזון עובדיה (ח”ב עמ’ קכ”ה). אולם מנגד, מי שאינו אוהב יין או מיץ ענבים  צריך לעשות מאמץ כביר על מנת לשתותארבע כוסות וכך פוסק השולחן ערוך   (תעב,ח) :

 

"מי שאינו שותה יין  מפני שמזיקו, או שונאו, צריך לדחוק עצמו ולשתות, לקיים מצות ארבע כוסות".

 

ומעיר המשנה ברורה (ס"ק לה) : "שמצטער בשתייתו  וכואב בראשו מזה ואין בכלל זה כשיפול למשכב מזה". כלומר, אם זה גורם לו צער בכל זאת צריך לשתות אולם אם זה יגרום לו לשכב במיטה ויהיה מנוטרל הוא יהיה פטור והסיבה לכך שמטרת שתיית היין היא להראות "חירות" ואם היין גורם לתנועה הפוכה הרי שאינו מקיים את עיקר המצווה.

 

אולם במקרה דידן יש חשש לסכנה שכן רמת הסוכר עלולה לקפוץ. לכן אם הרופא אוסר עלייך לשתות יין או שתייה מתוקה אז כמובן אסור לך לקיים מצות ארבע כוסות. אולם, יש עדיין ערך הלכתי לומר את ההגדה על ארבע כוסות. כלומר מלבד מצות שתיית יין יש מצוה שההגדה תיאמר על ארבע כוסות . יש כוס של קידוש, ויש כוס של מגיד וברכת גאולה,  כוס של ברכת המזון וכוס של הלל. ולכן, לפני כל ברכה תבקשי שיוציאו אותך ידי חובה בברכה ותשתי לגימה קטנה. (ואם גם זה אסור אל תשתי).

אם הרופא מאפשר לך לשתות  מעט יין. הרי שעדיף שתשתי כוס אחת כהלכתה מאשר ארבע כוסות בשיעור קטן. השיעור המינימלי הוא רוב רביעית.  שיעור גר"ח נאה של רביעית הוא  86 סמ"ק . רוב רביעית הוא  44 סמ"ק. אם הרופא מאפשר שיעור  [44 סמ"ק] אז תשתי בפועל את הכוס הראשונה ושאר הכוסות לא לשתות אלא לנהוג כפי שכתבתי לעיל.

 

 

יש לי שאלה

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

הפנייה ל'נגישו"ת' יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אלינו, אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף- אנא ציינו זאת בפנייתכם. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלי האתר, ומועברות למשיבות והמשיבים השונים בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרב או רבנית מסוימים אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

התשובות יישלחו בדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן