האזנה למוזיקה בשבת לאנשים הסובלים מדיכאון

שאלה

שלום וברכה, אני סובל מדיכאון, ואחד הדברים שעוזרים לי ביום-יום זה לא לשמוע מוסיקה. יש שבתות שבהן מאוד קשה לי להתמודד ללא העזר הזה. האם יש איזו שהיא דרך שאפשר להתיר את שמיעת המוסיקה?

 

תשובה

שלום לשואל. צר לי לשמוע על ההתמודדות המאתגרת עם הדיכאון, אני מקווה שיש לך מטפל או מטפלת מוסמכים שמסייעים לך למצוא את הדרכים להיטיב את בריאותך הנפשית.

כפי ששמעתי מרבנים רבים ששאלתי אותם שאלה זו, ישנה דרך יחסית קלה מבחינה הלכתית להתיר את הדבר הזה. העצה היעוצה הינה להשאיר מוסיקה דלוקה במכשיר כלשהו מערב שבת, לחבר אוזניות למכשיר (כך שהמוסיקה אינה מפרה את שלוות השבת), ולהרכיב את האוזניות מתי שתרגיש שאתה צריך את המוסיקה. כמובן שדבר זה מצריך ידע טכני מסוים ווידוא שהמוסיקה לא תפסיק או תכבה, אבל מן הסתם תוכל להתארגן לכך מראש.

אם יש צורך בהפעלת מכשיר חשמלי בשבת כדי לנגן מוסיקה, זה כבר יותר מסובך ותלוי הן בהבנת מצבך באופן יותר מפןרט, והן במחלוקת הפוסקים, ואני מציע שתפנה אלי ישירות ב-ravyoni@gmail.com, כדי לשוחח על האפשרויות הקיימות.

בהצלחה, ואיחולי בריאות שלמה.

 

התשובה ניתנה מאת הרב יוני רוזנצוייג

יש לי שאלה

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

הפנייה ל'נגישו"ת' יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אלינו, אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף- אנא ציינו זאת בפנייתכם. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלי האתר, ומועברות למשיבות והמשיבים השונים בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרב או רבנית מסוימים אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

התשובות יישלחו בדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן